تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور/ تأمین ارز برای ۳.۵میلیون تن کالای اساسی

کد خبر 1502 1399-07-06 23:13
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور/ تأمین ارز برای ۳.۵میلیون تن کالای اساسی

_ اخبار اقتصادی _ به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهرداد جمال ارونقی در ارتباط تصویری با استودیوی پخش خبر 21 شنبه‌شب شبکه یک سیما ابراز کرد: حدود سه و نیم میلیون تن کالای اساسی در گمرکات و بنادر کشور وجود دارد که در این سفر مقرر شد بانک مرکزی درباره اقلام و کالا‌های اساسی که اعتباری خریداری شده‌اند تأمین ارز کند تا این کالا‌ها از گمرک ترخیص شوند.
وی گفت: همچنین درباره کالا‌های اساسی که هنوز اسناد آن به خریداران نرسیده است و مشکل انتقال ارز دارند مقرر شد نسبت به تأمین ارز این اقلام اساسی نیز اقدام شود.
 ارونقی با اشاره به وجود حدود سه و نیم میلیون تن کالا‌های غیراساسی در گمرکات و بنادر کشور ادامه داد: بر اساس برآورد گمرک و سایر سازمان‌ها بیش از 80 درصد این اقلام مواد اولیه و قطعات مورد نیاز واحد‌های تولیدی هستند که در جلسه امروز و با هماهنگی بانک مرکزی نسبت به تأمین ارز این اقلام اقدام و مقدمات ترخیص و تشریفات گمرکی آن‌ها از گمرکات انجام خواهد شد.
معاون گمرک کشور گفت: درباره موضوع کالا‌های اساسی که بخشی از آن، اعتباری خریداری شده و مابقی آن که اسناد مالکیت آن به صاحبان کالا انتقال پیدا نکرده است، قرار شد بانک مرکزی به‌قید فوریت نسبت به تأمین ارز این اقلام نیز اقدام کند.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات درباره کالا‌های غیراساسی تأیید منشأ ارز است افزود: بیشتر صاحبان کالا و واحد‌های تولیدی در صف تأمین و تخصیص ارز قرار گرفته بودند و ترخیص اقلام آن‌ها با مشکل مواجه شده بود که با توجه به اولویت‌های این موضوع توسط وزارت صمت مقرر شد به‌قید فوریت نسبت به تأمین منشأ ارز این اقلام هم اقدام شود.

|

از مسیرنیوز انتشار دهید :

آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها