دامپزشکی: ماهی قرمز قابلیت انتقال مکانیکی کرونا را دارد

کد خبر 24150 1399-12-05 14:48
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
دامپزشکی: ماهی قرمز قابلیت انتقال مکانیکی کرونا را دارد

_ اخبار اقتصادی _ به گزارش خبرگزاری تسنیم، اداره کل دامپزشکی استان تهران الزامات و توصیه‌های بهداشتی خرید و نگهداری ماهی قرمز عید را اعلام کرد.
در این اطلاعیه آمده است: ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو و آرزوی سلامتی برای هموطنان عزیز، با توجه به شیوع و پراکنش ویروس کرونا در کشور توصیه می‌شود که در خرید و نگهداری ماهی قرمز به نکات ذیل توجه شود:
نخست اینکه ویروس کرونای عامل بیماری کووید 19 در ماهیان بیمار زا نبوده و توصیه‌های بهداشتی صرفاً به منظور جلوگیری از مخاطره بهداشتی احتمالی ناشی از انتقال مکانیکی ویروس از طریق آب و سطح بدن ماهی است. در صورت تماس با ماهی و یا آب حمل و نگهداری، بلافاصله نسبت به شستشوی دست‌ها با آب و صابون و یا استفاده از ضدعفونی کننده‌های مناسب اقدام شود.
جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)
آمار کرونا در ایران| فوت 91 نفر در 24 ساعت گذشتهتوصیه‌های بهداشتی در خرید ماهی ماهی قرمز 1_ ماهی قرمز از مراکز عرضه مجاز تهیه شود و از خرید ماهی از دست فروشان و دوره گردها اکیداً خودداری شود.
2_ مراکز عرضه مجاز شامل واحدهای صنفی عرضه ماهیان زینتی و اماکن تعیین شده توسط شهرداری‌ها با هماهنگی اداره دامپزشکی می‌باشند.
3_ در هنگام خرید، از تماس مستقیم و حفاظت نشده با ماهی و آب حمل خودداری شود.
4_ حتی الامکان از ظروف یکبار مصرف جهت حمل و جابجایی ماهی از منزل استفاده شود.
5_ از خرید ماهیان بیمار و بی حال با علائم شنای غیرفعال، فاقد رنگ شفاف و دارای لکه بر روی پوست بدن خودداری شود.
توصیه‌های بهداشتی نگهداری ماهی قرمز 1_ پس از انتقال به منزل، بلافاصله نسبت به تعویض آب اقدام نموده و ماهی‌ها به ظروف از قبل آماده شده منتقل شوند. ظروف حمل یکبار مصرف در کیسه زباله سربسته قرار گیرد. آب حمل و آب تعویضی ماهی مستقیماً در شبکه فاضلاب تخلیه شود و از ریختن آن در معابر عمومی خودداری شود.
2_ با توجه به لزوم تعویض آب ماهیان خریداری شده، حداقل 24 ساعت قبل از خرید، ظرف نگهداری ماهی آماده شود. 3_ در صورت استفاده از آب شهری، باید قبل از استفاده ماهی چند ساعت در هوای آزاد به منظور کلر زدایی قرار داده شود.
4_ ظرف نگهداری ماهی یک ظرف با دهانه باز (دهان گشاد) جهت تبادل اکسیژن با محیط باشد. 5_ میزان آب مورد نیاز برای هر قطعه ماهی حداقل یک لیتر می‌باشد. 6_ بهترین دمای نگهداری ماهی 22_26 درجه سانتی گرد می‌باشد.
7_ غذای ماهی قرمز از فروشگاه‌های عرضه ماهی زینتی تهیه شود. 8_ به منظور تعویض آب هربار 25 درصد کل آب تعویض شود واز تعویض یکباره آب خودداری شود.
9_ در هنگام تعویض آب و...... نیازی به دستکاری ماهی نمی‌باشد اما در صورت لزوم و بخصوص در افرادی با سابقه بیماری و یا حساسیت‌های پوستی از دستکش استفاده شود. 10_ به منظور ضد عفونی ظروف نگهداری ماهی، می‌توان از نمک به میزان 3 درصد و سایر ضدعفونی کننده ها مانند پرمنگات پتاسیم، پرکلرین و یا بتادین استفاده کرد.
11_ در پایان نوروز ماهی‌ها را در رودخانه‌ها و یا نهرها رها نکرده و در محل‌های تعیین شده توسط شهرداری رها سازی شود.

|

از مسیرنیوز انتشار دهید :

آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها