اثر کرونا ویروس بر دنیای انرژی(1) / دکتر غلامرضا جعفری ممتاز

کد خبر 2675 1399-07-14 22:42
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه

اولین اولویت در برخورد با بیماری کووید_19 ناشی از ویروس کرونا حفظ سلامت جامعه بشری است. بعد از آن باید اثرات این ویروس بر اقتصاد جهان مورد توجه قرار گیرد. نکته قابل توجه در بحران اخیر این است که هر دو طرف عرضه و تقاضا را تحت تاثیر قرار داده چرا که تعطیلی کارخانجات و مراکز تجاری و کاهش فعالیت‌های اقتصادی عرضه و تقاضا را با هم کاهش داده به‌استثنای محصولات دارویی و بهداشتی که تقاضا برای آنها به شدت افزایش یافته است.

آینده نامعلوم از وضعیت تجارت در جهان، تمامی واحد‌های اقتصادی را مجبور کرده است که پیش‌بینی‌های مختلفی از آینده انجام دهند و سناریو‌های متفاوتی را در نظر بگیرند. شاخص عدم قطعیت جهانی، که نااطمینانی در سراسر جهان را دنبال می‌کند، نشان می‌دهد که این وضعیت در سراسر دنیا فراگیر شده است. طبق معمول در چنین شرایطی، شرکت‌ها در تلاش هستند تا حد امکان کار کمتری انجام دهند. در ماه مه سال ۲۰۱۹، یک سوم از پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی AM Cham  چین گفتند که تصمیمات سرمایه‌گذاری خود را به تعویق انداخته یا لغو کرده‌اند. بررسی EU Cham در سپتامبر ۲۰۱۹ همچنین نشان داد که سطح نااطمینانی قابل‌توجهی وجود دارد. تقریبا دو سوم از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که آنها استراتژی‌های خود را بدون تغییر گذاشته‌اند اما «وضعیت را تحت‌نظر دارند». در مقایسه با یک پرسشنامه قبلی در ماه ژانویه؛ این سطح از نااطمینانی بسیار باعث تعجب و شگفتی است. این عدم اطمینان در مورد سیاست ایالات‌متحده نیز به چشم می‌خورد و باید دید که ترامپ به چه شکل با این پدیده برخورد خواهد کرد.

اثر کرونا بر سه حوزه‌ی انرژی:

یکی از حوزه های متاثر از کرونا حوزه ی انرژی است که شاید سریعتر از سایر بخش‌ها تاثیر پذیرفت چراکه ویروس کرونا در جایی ظهور پیدا کرد که بالاترین رشد اقتصادی را در سال‌های اخیر داشته و بزرگترین تولید کننده جهان بوده در نتیجه متقاضی و مصرف کننده بیشترین منابع انرژی دنیا هم هست. در این میان، سه حوزه نفت، گاز و صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر بیشترین ضربه را از شرایط جدید خورده‌اند. اویل‌پرایس در گزارشی به قلم الکس کیمانی، کارشناس حوزه فاینانس و سرمایه‌گذاری به تاثیر کرونا بر این سه حوزه  نفت و فرآورده های نفتی_ گاز طبیعی_ انرژی تجدیدپذیر پرداخته است.

الف) نفت و فرآورده‌های نفتی

 چین به‌عنوان بزرگ‌ترین وارد‌کننده نفت‌خام دنیا که در سال گذشته میلادی معادل ۰۴/ ۱۰ میلیون بشکه در هر روز واردات داشته است، حالا با کاهش مسافرت‌های هوایی به این مقصد مهم اقتصادی دنیا و همین‌طور حمل‌و‌نقل جاده‌ای، با کاهش تولید مواجه شده و تقاضای نفت این کشور افت چشمگیری داشته است. چین ۱۳ بشکه از هر ۱۰۰ بشکه نفتی که در دنیا تولید می‌شد، را مصرف می‌کرد که به‌خوبی نشان‌دهنده اهمیت این کشور برای بازار نفت است. منابع خبری_تحلیلی و همچنین نهادهای مختلف سعی دارند شدت ضربه کرونا به تقاضا برای نفت را اندازه‌گیری کنند. بر این اساس، پایگاه خبری «اس‌اند‌پی گلوبال پلاتس» هشدار داده بود حجم کاهش یافته از سمت تقاضا در ماه فوریه ممکن است به ۴% یعنی ۱/ ۴ میلیون بشکه نفت در هر روز برسد. همچنین پلاتس گفته بود تقاضا در سال‌جاری به‌طور میانگین بین ۲۹۰ هزار تا یک میلیون بشکه کاهش خواهد یافت. اما شیوع گسترده کرونا در دنیا و اینکه این شیوع از «اپیدمی» به «پاندمی » تبدیل شده، شاخص‌های جهانی را در ردیف نمادهای ضررده قرار داده است.

طبق گزارش ارائه شده توسط آژانس بین‌المللی انرژی شیوع ویروس کرونا از چندین کانال بر رشد اقتصادی چین و تقاضای نفت تأثیر گذاشته است. مهمترین این کانال‌ها کاهش حمل و نقل هوایی و زمینی در چین بوده که تقاضا برای سوخت جت، بنزین و گازوئیل را کاهش داده است. کاهش گردشگری جهانی همچنین تقاضا برای سوخت هواپیما را متأثر ساخته است. توریست‌های چینی که در سال 2018، بالغ‌بر 150 میلیون نفر بوده که این رقم با شیوع ویروس کرونا کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد. شیوع بیماری کرونا در چین باعث شده تا ترافیک هوایی بین‌المللی در این کشور ۷۰ درصد و ترافیک هوایی داخلی ۲۰ درصد افت داشته باشد. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای سوخت جت در چین در سه ماهه اول ودوم سال جاری به ترتیب ۱۲۵  و ۱۴۰  هزار بشکه در روز کاهش داشته باشد. طبق اعلام مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، به دنبال افزایش محدودیت‌های زمینی ترافیکی در چین پیش‌بینی می‌شود مصرف گازوئیل در سه ماهه اول و دوم سال جاری به ترتیب ۳۹۵ و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد. با وجود آنکه انتظار بر این است که تقاضای بنزین در سه ماهه اول ۴۲۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته باشد، پیش بینی‌ها نشان می‌دهد در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ شاهد رشد تقاضای بنزین در مقایسه با سه ماهه اول خواهیم بود. البته این به شرط برطرف شدن بیماری در سه ماهه دوم است. که اینطور نشد.

دومین کانال تأثیرگذاری شیوع بیماری کرونا کاهش حجم فعالیت‌های اقتصادی است. قرنطینه شهر ووهان چین با جمعیت ۶۰ میلیون نفر و سهم ۴.۵ درصد از کل تولید ناخالص داخلی چین به همراه لغو جشن‌های سال نو چین و دیگر رویدادهای عمومی، تأثیری منفی را بر مصرف چین داشته است. مصرف، سهم ۵۳ درصدی را در تولید ناخالص چین دارد و ۱۰ درصد کاهش در آن رشد اقتصادی چین را به میزان ۱.۱ واحد درصد کاهش خواهد داد. به این ترتیب آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی کرده است که رشد اقتصادی چین در سه ماهه اول و دوم سال جاری در مقیاس سالیانه به سطح ۴.۵ و پنج درصد کاهش یابد.

(ادامه در یادداشت های بعد)

 

 


|

از مسیرنیوز انتشار دهید :

یادداشت ها

آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها