آسمان تالاب شادگان برای پرنده ها امن شد/ فاجعه ای که از چشم محیط بان خوزستانی دور نماند

کد خبر 2470 1399-07-14 09:48
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
خطوط انتقال برق خوزستان، با گزارش به موقع یک محیط بان و اقدام‌شرکت برق منطقه ای برای پرندگان امن شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سالیانه چند میلیون پرنده در اثر برخورد با خطوط انتقال و توزیع برق جان خود را از دست می دهند، اما چون عمدتاً این خطوط در مناطقی هستند که دور از دسترس مردم است و فاجعه‌ای که بر جای می گذارند به چشم نمی آید و آنچنان که باید به آن توجه نشده است.
یکی از ناحیه های پرخطر در حوالی تالاب شادگان در استان خوزستان است که با گشتزنی های یکی از محیط بانان این منطقه به نام محیط بان جلالی شناسایی شد.
عکس‌هایی که جان صدها پرنده را نجات داد
این محیط بان در جریان سرکشی به مناطق تحت حفاظتش با لاشه های چند صد پرنده ارزشمند مواجه می شود و از این فاجعه عکس برداری کرده و عکس هایش را برای کمیته برق و پرندگان ایران می فرستد.
عکس هایش از فلامینگوها، کاکایی ها و حواصیل های تلف شده به این کمیته که در دفتر HSE توانیر تشکیل شده است، می رسد، جاییکه محمود کلنگری پژوهشگر حوزه محیط زیست و متخصص برق و پرنده و مترجم کتاب پرندگان و خطوط برق از تقابل تا تعامل، در آن کمیته به عنوان مشاور فعالیت می کند و می داند این اتفاق چه خسارات زیست محیطی و تلفات قابل توجهی از جامعه پرندگان هر ساله بر جای می گذارد.

کلنگری در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به تقابل موجود میان پرندگان و خطوط انتقال برق گفت: به طور مستمر پرندگان زیادی از این طریق آسیب می بییند و ما سعی می کنیم با انجام مکاتباتی از سوی توانیر مسئولان برق منطقه‌ای را متقاعد کنیم تا برای ایمن سازی خطوط اقدام کنند.
ایمن‌سازی خطوط برق شادگان فقط به خاطر پرندگان وی با بیان اینکه شرکت توانیر هم به دلیل خساراتی که به تجهیزات توزیع و انتقال برقش در این تقابل وارد می شود و گاهی باعث قطع برق می شود و یا با آتش گرفتن پرنده تجهیزات آسیب جدی می بیند پیگیر حل این مساله است، گفت: اما این مورد که در محدوده تالاب شادگان رخ داده است دیگر منافع دو سویه ای وجود نداشت و تنها آسیب به پرندگان وارد می شد.

اقدامی که در خاورمیانه سابقه نداشت
وی به تشریح این مساله پرداخت و بیان داشت: به جرئت می توانم بگویم این اقدام زیست محیطی در هیچکدام از کشورهای خاورمیانه سابقه نداشته است، اما شرکت برق منطقه‌ای خوزستان خطوط انتقال برق را که در خط تالاب شادگان به دلیل وجود سیم های باریک فوقانی اش بسیار حادثه ساز شده بود، با استفاده از یک منحرف کننده پرواز پرنده جدید و پایین کشیدن چند ساعته این خطوط که اعمال خاموشی داشتند این خطوط را برای پرندگان ایمن کرد. در حالیکه این بی برق شدن خطوط و خارج کردن خط از مدار خدمت رسانی نمره منفی برای آن شرکت به همراه داشته است که باعث قدردانی است.

این کارشناس محیط زیست پیش بینی کرد با این اتفاق به طور معنی داری تلفات پرندگانی که به سیم‌ها برخورد می کردند و مرگ بسیار دردناکی در انتظارشان بود، کاهش یابد.
کلنگری با اشاره به اینکه انتقال سیم گارد روی زمین برای نصب تجهیزات و بازگرداندن دوباره آنها به بالای دکل چه از لحاظ تکنیکی که با مشقت و سختی همراه بوده و هزینه براند، (چون نیازمند ادوات و نیروی انسانی پرتعداد است) و چه از لحاظ محیط زیستی ارزشمند است، اظهار داشت: با این وجود توانیر تصمیم گرفته است، با سیاست گذاری های کلان خطوط و انتقال و توزیع نیروی برق که در تقابل با پرندگان است ایمن کند.|

از مسیرنیوز انتشار دهید :

آخرین خبرها
پربازدیدترین خبرها